Wiersz
...

Scenariusz na 11 listopada – przedszkole

Obchody 11 listopada w przedszkolu są okazją do uczczenia rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w sposób dostosowany do najmłodszych. To wyjątkowy moment na budowanie u dzieci poczucia przynależności narodowej i kształtowanie postaw patriotycznych poprzez zabawę, poezję i pieśni. Przygotowanie odpowiedniego scenariusza umożliwi stworzenie niezapomnianej uroczystości, która w przystępny sposób przybliży dzieciom historię naszego kraju.

Scenariusz na 11 listopada dla przedszkola – co powinien zawierać?

Organizując uroczystość z okazji 11 listopada, warto zadbać o różnorodne elementy, które wprowadzą dzieci w tematykę święta narodowego w sposób atrakcyjny i zrozumiały. Oto, co warto uwzględnić w scenariuszu:

• Powitanie i wprowadzenie: Na początku uroczystości wychowawca lub prowadzący powinien powitać dzieci oraz krótko opowiedzieć o znaczeniu Święta Niepodległości. Warto wspomnieć, że jest to dzień, w którym obchodzimy odzyskanie przez Polskę wolności po wielu latach niewoli.

• Hymn narodowy: Odśpiewanie „Mazurka Dąbrowskiego” z zachowaniem właściwej postawy to ważny element uroczystości, który pozwala dzieciom poczuć się częścią większej wspólnoty. Przed śpiewem warto omówić zasady, jak należy zachować się podczas wykonywania hymnu.

• Poezja patriotyczna i pieśni: Włączenie do programu krótkich wierszy i pieśni patriotycznych pozwala dzieciom lepiej zrozumieć doniosłość święta. Można wybrać utwory takie jak „Rota” czy „Pieśń Legionów Polskich” (popularnie zwana „Mazurek Dąbrowskiego”) oraz prostsze wiersze, np. „Kto ty jesteś? Polak mały”.

• Zabawy tematyczne: Warto wprowadzić gry i zabawy związane z symbolami narodowymi – np. układanie biało-czerwonych puzzli, kolorowanie flagi czy tworzenie orzełków z papieru. To doskonała forma nauki przez zabawę.

• Projekcje filmowe lub slajdy: Jeśli istnieje taka możliwość, można pokazać krótki film animowany o historii Polski lub prezentację zdjęć przedstawiających ważne momenty historyczne.

• Podziękowania i zakończenie: Na zakończenie warto podziękować dzieciom za udział i zaangażowanie, podkreślając, jak ważne jest, aby pamiętać o historii naszego kraju.

Fajny scenariusz na 11 listopada – przykład

Tytuł: „Nasza Ojczyzna Polska”

Cele główne:

• Kształcenie postawy szacunku do historii naszego kraju i symboli narodowych.

• Kształtowanie umiejętności właściwego zachowania podczas uroczystości.

• Ukazanie doniosłości momentu odzyskania niepodległości.

• Uwrażliwienie na piękno poezji i pieśni patriotycznej.

• Kształtowanie poczucia przynależności społecznej oraz postawy patriotycznej.

• Nauka śpiewania hymnu narodowego i zachowania odpowiedniej postawy.

Przebieg uroczystości:

1. Powitanie

• Wychowawca wita dzieci i wyjaśnia, dlaczego 11 listopada jest wyjątkowym dniem. Opowiada o odzyskaniu niepodległości przez Polskę i znaczeniu patriotyzmu.

2. Odśpiewanie hymnu

• Wszyscy uczestnicy wstają, ustawiając się w odpowiedniej pozycji. Wychowawca przypomina, jak należy zachowywać się podczas hymnu. Dzieci śpiewają „Mazurek Dąbrowskiego”.

3. Prezentacja wierszy i pieśni patriotycznych

• Grupa dzieci recytuje wiersz „Kto ty jesteś? Polak mały”.

• Wspólne śpiewanie piosenek takich jak „Jestem Polakiem” czy „Rota”.

4. Zabawa tematyczna – tworzenie flagi i godła

• Dzieci wykonują prace plastyczne, np. kolorowanie flagi Polski lub składanie papierowych orzełków. Wychowawcy mogą opowiedzieć o znaczeniu barw narodowych i symboli.

5. Krótki film animowany o historii Polski

• Projekcja filmu przedstawiającego kluczowe momenty z historii Polski, dostosowanego do wieku dzieci. Po projekcji wychowawca wyjaśnia, co działo się w filmie, i odpowiada na pytania dzieci.

6. Zakończenie uroczystości i podziękowanie

• Wychowawca dziękuje dzieciom za udział w uroczystości, podkreślając, że pamięć o naszej historii i symbolach narodowych jest bardzo ważna.

Przygotowanie uroczystości na 11 listopada w przedszkolu to nie tylko okazja do uczczenia rocznicy, ale także świetny sposób na wprowadzenie najmłodszych w historię naszego kraju i kształtowanie postaw patriotycznych.

event_note
25.10.2024